Aktif sayı : 003
..:: Nisan Life ::..Aile Birliğinin Korunması
Aile Birliğinin Korunması
 
 
Aile Birliğinin Korunması

     Ailenin toplumun temelini oluşturduğu en temel kabullerden biridir. Aile kurumunun tarihi, insanlık tarihi ile eşdeğerdir. İlk insandan itibaren aile varlığını sürdürmüş ve toplumun temelini oluşturması nedeniyle ailenin korunması ile ilgili yasalarda özel hükümler daima var olmuştur.

      Aile Hukuku ile ilgili temel prensipleri içeren hükümler, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda düzenlenmiştir.01.01.2002 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu, çağın ve sosyal hayatın gerekliliklerine ve ailenin korunmasına yönelik yeni hükümler içermektedir.

     Eşler arasında malbirliği rejiminin yasal mal rejimi olarak benimsenmesi, aile konutu ile ilgili malik eşin tasarruf ehliyetinin sınırlandırılması, evlilik birliğini eşlerin her birerinin temsil yetkisinin getirilmesi,ailenin ekonomik varlığının korunması için hakimin müdahalesini isteyebilme hakkı en temel yeniliklerden bazıları olarak sayılabilecektir.

     Getirilen düzenlemeler çerçevesinde ailenin ekonomik varlığının korunması, iaşe ve ibate masrafları gibi mali yükümlülüklerin yerine getirilmesi bakımından, yükümlülüklerini yerine getirmeyen eşe karşı diğer eş dava açabilecek ve bu yükümlülüklerin yerine getirilmesine karar verilmesini mahkemeden talep edebilecektir. Eşlerden birinin ailenin ekonomik varlığını tehdit edecek surette müsrif, özensiz ve gereksiz harcama yapması ve tasarrufta bulunması halinde de tasarruf yetkisinin sınırlandırılması bakımından hakimin müdahalesi istenebilecektir.

     Yine bu bağlamda, aile konutu kavramına özel bir yer ayırmak gerekecektir. TMK’nın 194 ncü maddesi ile eşlerden birinin, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemeyeceği, aile konutunu devredemeyeceği veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamayacağı açıkça hüküm altına alınmıştır. Aile konutu üzerinde malik olan eş, “mülkiyet hakkı benim” diyerek istediği gibi tasarrufta bulunma, yani, aile konutunu satma, üzerinde ipotek tesis ettirme hakkına sahip değildir. Bu işlemlerin geçerliliği için eşinin açık rızasını almak durumundadır. Eşinin açık rızasını almaksızın aile konutu üzerinde tasarrufta bulunan malik eşin bu işlemlerinin iptali mahkemeden istenebilecek ve iptal ettirilebilecektir.

     Sözkonusu işlemlerin iptal edilebilirliği bakımından üçüncü kişilerin iyi niyetleri elbette korunacaktır. Üçüncü kişilerin iyi niyetlerinin önlenebilmesi bakımından kanun koyucu, aile konutunun tapuya şerh edilebilmesini öngörmüştür. Konutun, aile konutu olduğu hususunun tapuya şerh edilmesi halinde ise üçüncü kişiler iyi niyet iddiasında bulunamayacak ve eşin rızasının bulunmadığı tasarrufun iptali talep edilebilecektir.

     Sağlık ve esenle kalın…

Av. Ali Kemal Yılmaztürk
 
 
 


İЗİNDEKİLER
  Hülya Polat; - “Yeni Yıla Yeni Albümle Giriyor”
  B-Fit : Türkiye'nin lider kadın spor merkezi zinciri
  Türkiye'de Kuaförlüğün tarihçesi
  ışıkla yazı yazmak - B. Yavaşçı - H. Delice
  Yeni yıla yeni moda
  Hem sıcak, hem stil sahibi olun!
  Modaya Uygun Bir Makyaj
  Işıltılı Bir Cildin 5 Kuralı
  En yeni ürünler
  Her Kadın Güzel Olabilir.
  Eşler evlilikten ne bekler.
  Podyumların 2012 saç modası.
  Renkli Dört Boyutlu Ultrasonografi
  Aile Birliğinin Korunması
  Nisan Life - Kitap
  Soğuk havalar cildinizi kurutuyorsa
  Arcade - Güzelliğinizi uzman ellere teslim edin.
  Durma! Hayatına Renk Kat
  Modacı Feraye Hocaoğlu - Funda Cansın
  Yeni Annelere Bebek Bakımı İçin Цnemli İpuçları
  Menopoz mu, Hormon Tedavisi mi?
  2023 Türkiye'sini resmet, 10 Bin Tl kazan!
  Nisan Life - Kitap
  Nisan Life - İlginç Eşyalar
  Salon Princess Ьmraniye
  Kışın Keyfini Yaşamak
  Dans Keyfi için karar verdiyseniz.
  Юeker Gibi Юampuanlar Saç Dökülmesine Karşı!
  Her Derde Deva Kış Sebzeleri
  Dünya Tüketicisinin Зevre Bilinci Artıyor.
  Nisan Life - Sinema
  Kırışıklıklar ve Sarkmalara Meydan Okuyun
Tasarım: USE      
 Her Hakkı Saklıdır ve Nisan Kuaför'e Aittir. © 2012 Nisan Life | Alıntılarda kaynak gösterilmesi rica olunur.