Aktif sayı : 003
..:: Nisan Life ::.. Dünya Tüketicisinin Çevre Bilinci Artıyor.
Dünya Tüketicisinin Çevre Bilinci Artıyor.
 

     Tetra Pak’ın, Türkiye’nin de aralarında olduğu 10 ülkede 2011’de yaptırdığı tüketicilerin geri dönüşüm ve çevre bilinci davranışları araştırması ‘2011 Çevre Araştırması’ başlığıyla yayımlandı.

     Tetra Pak’ın, Türkiye’nin de aralarında olduğu 10 ülkede 2011’de yaptırdığı tüketicilerin geri dönüşüm ve çevre bilinci davranışları araştırması ‘2011 Çevre Araştırması’ başlığıyla yayımlandı. Araştırma raporuna göre tüketicilerin özellikle evlerde geri dönüşüme yönelik alışkanlıkları ve çevre bilinci davranışlarında bilinç düzeyi katlanarak artıyor. Tetra Pak, 2005 – 2011 yılları arasında her iki yılda bir tüketicilerin çevre ve geri dönüşüme yönelik alış- kanlıklarıyla ilgili araştırmalarını düzenli olarak yaptırmayı sürdürüyor. Tetra Pak’ 2011 yılı araştırma sonuçlarını Tetra Pak’ın ‘2011 Çevre Araştırması’na göre çevreyle ilgili konularda bilgilenmeye çalışan tüketici sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. İlk olarak 2005 yılında başlayan araştırmada çevre konusuna ilişkin tüketici davranışları sorgulanıyor. Bu araştırmaya katılan tüketici sayısı yüzde 40’in altında iken 2011 yılında bu oranın yüzde 70’lere yükseldiği görülüyor. Araştırmaya göre çevre koruma bilinciyle hareket edip belirli ambalajları almaktan kaçınan tüketici sayısı 2005’te yüzde 30 düzeyindeyken bu oranın 2011’de yüzde 50’ye ulaştığı belirtiliyor
 
     Yapılan araştırmada tüketiciler tarafından gıda ve içecek ambalajlarının geri dönüşüm amacıyla ayrı biriktirilmesi ve toplanması en sık rastlanan ‘yeşil’ davranış olarak görülüyor. Rapora göre araştırmaya katılan tüketiciler arasında bunu yapan kişi sayısı 2007’de yüzde 70’in altındayken, 2011’de bu oranın yüzde 90’lara ulaştığı belirtiliyor.

     Tetra Pak’ın, 6 bin 600 tüketici ve sektörü etkileyen 200 kişiyle yaptığı 2011 araştırması; Türkiye, ABD, Çin, Japonya, Hindistan, Brezilya, Rusya, Fransa, Almanya ve İngiltere’yi kapsıyor. Araştırmaya göre tüketicilerin gıda ve içecek ürünlerinde geri dönüşümlü ambalajları tercih ettiğini ortaya koyuyor. Yapılan araştırmaya göre; 10 ülkenin tüketicile-rinin yüzde 88’i geri dönüştürülebilir ambalajlı ürünleri ısrarla tercih ederken tükecilerin yüzde 77’si ise bazı ürünlerde daha çevreci olanları seçiyor.

     Çevre dostu ambalajlar tercih nedeni’Tetra Pak Başkanı ve CEO’su Dennis Jonsson 2005’ten bu yana yaptırdıkları araştırma sonuçlarına göre dünya tüketicilerinin çevre bilincinin önemli oranda arttığını söyledi. Araştırmaya katılan tüketicilerin büyük çoğunluğunun artık çevreyi koruyacak şekilde hareket ettiğine dikkat çeken Jonsson, “Bunu, seçtikleri ürün ve ambalaj türlerinden görebiliyoruz. Çevre dostu ambalaj artık tüketiciler için ‘olsa fena olmaz’ değil, ‘mutlaka olmalı’ gözüyle bakılan bir şey” dedi. Çevre için gösterilen çabalara olan ilginin artmasıyla birlikte tüketicilerin çevre konularında daha çok şey öğrenmek istediğini belirten Jonsson şunları söyledi: “Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 60’ı “karbon ayak izi” gibi karmaşık çevre terimlerini biliyor artık. Sorulara yanıt veren tüketicilerin yarısı, çevresel ayak izi hakkında bilgi vermeyen ürünlerden hoşlanmadıklarını ve ambalaj üzerindeki logoların içecek kutularının çevre üzerindeki etkilerini anlamalarına yardımcı olduğunu söylediler. Araştırmamızdan elde ettiğimiz bulgular gıda üreticileri, perakendeciler ve ambalaj üreticilerinin daha yeşil ürünler üretmeleri ve daha bilgili ve çevreye duyarlıtercihler yapmaları için tüketicilere yardımcı olmaları gerektiğinin altını çiziyor. Ankete cevap veren tüketicilerin yüzde 78 gibi büyük bir bölümü, eğer geleneksel ürünlerle aynı fiyattaysa, ‘yeşil’ ambalajlı gıda ürününü tercih edeceklerini ya da ‘çok daha fazla’ tercih edeceklerini belirtti. Tüketicilerden yüzde 28’i ise ambalajı çevreye daha az zarar veren bir ürünü, fiyatı daha yüksek olsa bile tercih edeceklerini ifade ediyor.”

     Karton hala en çevreci ambalaj Tetra Pak, bir yandan güvenli, sürdürülebilir, uygun fiyatlı ve kullanım kolaylığı sunan ambalaj ihtiyacını karşılarken bir yandan da çevre üzerindeki ayak izini azaltma çalışmalarına hız vermiş bulunuyor. 2020 yılına gelindiğinde değer zinciri boyunca karbon emisyonlarını 2010 seviyesinde tutma taahhüdünde bulunan şirket, bu on yılın sonunda da kullanılmış karton içecek kutularının geri dönüşüm oranını ikiye katlamayı hedefliyor. Tetra Pak araştırması ayrıca kartonun çoğu ülkede en çevre dostu ambalaj malzemesi olarak görüldüğünü ortaya koyuyor. Anket yapılan tüketicilerinin yüzde 62’si kartonu çevreye en az zarar veren ambalaj malzemesi olduğuna inanıyor. Bu oran cam için yüzde 52, teneke için yüzde 32 ve plastik için yüzde 18 seviyesinde seyrediyor.
               
 
 
 
 


İЗİNDEKİLER
  Hülya Polat; - “Yeni Yıla Yeni Albümle Giriyor”
  B-Fit : Türkiye'nin lider kadın spor merkezi zinciri
  Türkiye'de Kuaförlüğün tarihçesi
  ışıkla yazı yazmak - B. Yavaşçı - H. Delice
  Yeni yıla yeni moda
  Hem sıcak, hem stil sahibi olun!
  Modaya Uygun Bir Makyaj
  Işıltılı Bir Cildin 5 Kuralı
  En yeni ürünler
  Her Kadın Güzel Olabilir.
  Eşler evlilikten ne bekler.
  Podyumların 2012 saç modası.
  Renkli Dört Boyutlu Ultrasonografi
  Aile Birliğinin Korunması
  Nisan Life - Kitap
  Soğuk havalar cildinizi kurutuyorsa
  Arcade - Güzelliğinizi uzman ellere teslim edin.
  Durma! Hayatına Renk Kat
  Modacı Feraye Hocaoğlu - Funda Cansın
  Yeni Annelere Bebek Bakımı İçin Цnemli İpuçları
  Menopoz mu, Hormon Tedavisi mi?
  2023 Türkiye'sini resmet, 10 Bin Tl kazan!
  Nisan Life - Kitap
  Nisan Life - İlginç Eşyalar
  Salon Princess Ьmraniye
  Kışın Keyfini Yaşamak
  Dans Keyfi için karar verdiyseniz.
  Юeker Gibi Юampuanlar Saç Dökülmesine Karşı!
  Her Derde Deva Kış Sebzeleri
  Dünya Tüketicisinin Зevre Bilinci Artıyor.
  Nisan Life - Sinema
  Kırışıklıklar ve Sarkmalara Meydan Okuyun
Tasarım: USE      
 Her Hakkı Saklıdır ve Nisan Kuaför'e Aittir. © 2012 Nisan Life | Alıntılarda kaynak gösterilmesi rica olunur.