Aktif sayı : 003
..:: Nisan Life ::.. Kışın Keyfini Yaşamak
Kışın Keyfini Yaşamak
 

      Evet, kış geldi sporları ve bu sporları anlatmaya başlamadan önce sizleri uyarmayı bir borç biliyoruz. Kar ve buz doğaları gereği kaygan maddeler olduklarından bu zeminlerin üzerinde oynanan oyunlar ya da yapılan sporlar dikkatsizlikle birleşirse on bin türlü yaralanmaya yol açabilir. Kısacası olabildiğince dikkatli ol, eğlenmek güzel tabii ama alçılı bir kol ya da bacakla biraz zor geçebilir kış mevsimi.

Kar Topu
      Kış oyunlarının ve sporlarının en bilineni diyebiliriz kar topu için. Bu spor için gerekli malzeme bir miktar kar, söz konusu karı sıkıştırabilecek kadar kol gücü ve sıkışmış kar topunu arkadaşların üzerine fırlatabilmek için gerekli olan vücut hareketleridir. Kar topu deyip geçmeyelim, iyi bir atış vücudumuzdaki birçok kası çalıştırdığından etkili bir spordur kendisi. Atılan topun hedefi 12’den vurmasıysa başka sporlarda dünya klasmanında birinci olmanın veremeyeceği bir haz verir insana.

      Hemen her spor gibi bu da doğru yapılmaya çalışılmalıdır. Kar topu hazırlanırken seçilen hedefle aranızdaki ilişki türüne göre bir sertlik verilmesi sporun doğasında olan bir durumdur. Sevilen insanlara atılan toplar az sıkışmış olmalı, sevginin azaldığı durumlarda kar topunun üzerine hohlanarak madde sertleştirilmelidir. Unutmadan iyi bir kar topçuda bulunması gereken bir başka özellik de sinsiliktir, hedef sizi fark etmeden önce yapılan atışlar bu sporun şanındandır.

Kardan Adam Yapmaca
      “Hadi canım bu da spor mu?” deme, kardan adam yapmak için gereken kar yuvarlama, üst üste yığma, estetik kaygı sonucu havuç arama gibi durumlar başta halk arasında pazı olarak bilinen bisep kaslarını (biliyoruz da konuşuyoruz) sonraysa diğerlerini çalıştırır (bilgimiz bir yere kadar tabii). İyi bir kardan adam için gerekli malzemeler kar, iyi bir arkadaş ve İngiliz anahtarıdır. Bir önceki cümleyi seni test etmek için yazdık, “ne İngiliz’i, ne anahtarı?” diye soranlar dikkatli okuyucu şiltlerini almak için büromuza uğrayabilir. Neyse, evet kardan adam yapmak kesinlikle bir ekip işidir, tek başına zevki çıkmaz. Arkadaşlarla yapılmalı sonra da yine aynı arkadaşlarla yıkılmalıdır. Yıkılma aşamasında iri kar toplarına ya da tercihe göre uçan tekmelere başvurulabilir. Kardan adamlarla ilgili bir başka ilginç özellikse yapılıp bırakılmış hiçbir kardan adamın öbür sabaha sağ çıkmamasıdır. Bizce birileri hayatlarını bu işe vakfedip korumasız kardan adamları avlamaktadır. O yüzden kendin yık kardan adamını, başkalarına yar etme.
 
 

Kayak
      Kış deyince akla gelen bir başka sporda kayaktır tabii ki. Yalnız bu, üsttekilerden biraz daha maliyetli olabilir. Kayak takımlarına ve ciddi bir kar kalınlığı olan kayak tesisine ihtiyaç duyacağın bu spor her türlü yaralanmaya ve 3. derece güneş yanıklarına yol açabilir. Öğrenmek de zaman alır biraz; kar sapanıydı, paraleldi derken akıp gider zaman. Bir kere öğrenince oldukça zevklidir; her türlü bayıra, yükseltiye ve eğime cennet gözüyle bakar insan. Özellikle iniş oldukça zevklidir ama teleferik/telesiyej/teleski tesisatı olmayan bir yerde kayılıyorsa çıkışı oldukça çileli olabilir. Sen sen ol, yanında birileri, hatta kayak öğretmeni olmadan bu sporu denemeye çalışma.

Kızak
     Tartışmasız en zevkli kış sporudur kızak. Gereken şeyler; biraz eğim ve tahta bir kızaktır. Tahta kızağın ya da tahta kızak yaptıracak kadar nazını geçirebileceğin bir kişinin bulunmadığı durumlarda leğen ve naylon poşetler de çok iyi iş görebilir. Bu sayılanlardan en iyi kayan nesne naylon poşettir ama onun da tehlikeleri vardır. Hem fazla hızlı gittiğin için kontrol zorlaşır hem de yerdeki her çıkıntıyla birebir temas halinde olacağınız için öbür sabah acılar içinde uyanabilirsin. Bu poşetin içine ince bir minder koyabilirsen ne ala! Yine de kızağın olmadığı durumlarda leğen kullanmak en idealdir; hem iyi kayar hem de emniyetlidir.Kızak tabii ki arkadaşlarla beraber yapılmalı hatta gerekli yol genişliği varsa bayır aşağısına kadar yarışılmalıdır. Ha bir de biraz sıkı giyinilmelidir, kızak feci zevkli bir şey olduğundan insan zamanın nasıl geçtiğini anlamayıp fena halde üşütebilir

Kayakla Atlama
     Hahahahaha, “nasıl?” diye soruyorsun değil mi? Tamam kabul, yap diye yazmadık ama biraz bahsedelim en azından. Bu spor için en az 25 metre uzunluğunda ve yerden de 25 metre yüksekte bir rampaya gereksinim vardır. Unutmadan söyleyelim 200 metrelik bir iniş pisti olması da şarttır. Bu sporu yapmak isteyen aşırı derecede cesur insanlar rampadan hız alıp uçmaya başlar, yaklaşık 5 saniye ve 100 metre sonraysa yere inerler. Böyle bir şey yapmak için insanın biraz kaçık olması ilk şarttır. Zevkli olmasına zevkli bir spordur ama bu spora başlama biçimi hâlâ bir sırdır. Bir baba oğluna ya da kızına nasıl “haydi şu rampadan uç, gelecekte kayakla atlamacı olursun” der, aklımız almamaktadır.

     Evet, yukarıda kışın yapılabilecek bazı sporlardan örnekler verdik, eksikler var tabii ama mesela snowboard’un yazıda olmayışının sebebi kayakla paralellik göstermesidir. Eh aynı şeyi iki kere yazıp sizleri sıkmak da hazzetmediğimiz bir şey. Kış oyunlarının kolay gelmesini diliyor ve tekrar uyarıyoruz: Dikkati elden bırakma!
 
 
 


İЗİNDEKİLER
  Hülya Polat; - “Yeni Yıla Yeni Albümle Giriyor”
  B-Fit : Türkiye'nin lider kadın spor merkezi zinciri
  Türkiye'de Kuaförlüğün tarihçesi
  ışıkla yazı yazmak - B. Yavaşçı - H. Delice
  Yeni yıla yeni moda
  Hem sıcak, hem stil sahibi olun!
  Modaya Uygun Bir Makyaj
  Işıltılı Bir Cildin 5 Kuralı
  En yeni ürünler
  Her Kadın Güzel Olabilir.
  Eşler evlilikten ne bekler.
  Podyumların 2012 saç modası.
  Renkli Dört Boyutlu Ultrasonografi
  Aile Birliğinin Korunması
  Nisan Life - Kitap
  Soğuk havalar cildinizi kurutuyorsa
  Arcade - Güzelliğinizi uzman ellere teslim edin.
  Durma! Hayatına Renk Kat
  Modacı Feraye Hocaoğlu - Funda Cansın
  Yeni Annelere Bebek Bakımı İçin Цnemli İpuçları
  Menopoz mu, Hormon Tedavisi mi?
  2023 Türkiye'sini resmet, 10 Bin Tl kazan!
  Nisan Life - Kitap
  Nisan Life - İlginç Eşyalar
  Salon Princess Ьmraniye
  Kışın Keyfini Yaşamak
  Dans Keyfi için karar verdiyseniz.
  Юeker Gibi Юampuanlar Saç Dökülmesine Karşı!
  Her Derde Deva Kış Sebzeleri
  Dünya Tüketicisinin Зevre Bilinci Artıyor.
  Nisan Life - Sinema
  Kırışıklıklar ve Sarkmalara Meydan Okuyun
Tasarım: USE      
 Her Hakkı Saklıdır ve Nisan Kuaför'e Aittir. © 2012 Nisan Life | Alıntılarda kaynak gösterilmesi rica olunur.