Aktif sayı : 003
..:: Nisan Life ::..Nisan Life - Sinema
Nisan Life - Sinema


     17 milyon dolarlık bütçeyle çekilen Fetih 1453 adlı filmin 12 milyon doları, İstanbul’un fethine harcandıİstanbul’un fethini konu alan ve çekimleri üç yıl süren ‘Fetih 1453’; 17 milyon dolarlık bütçesiyle, ‘Türk sinemasının en pahalı filmi’ olarak 17 Şubat’ta vizyona girecek.

55 GÜNDE TAMAMLANDI
     Faruk Aksoy’un yönettiği dev projenin en çok para harcanan bölümü ise fetih sahneleri oldu. 12 milyon dolara mal olduğu açıklanan fetih çekimleri için Alibeyköy’de kurulan sette; 100 metre boyunda 8 metre genişliğinde surlar inşa edildi. Bu sahnelerde 5 bin figüran rol aldı. Gerçekliği yakalamak adına tekrar tekrar yapılan çekimlerde, figüranlar zor anlar yaşadı; sakatlananlar oldu. Fetih çekimleri sırasında sette beş ambulans ve 15 doktor hazır bulunduruldu ve filmin en uzun sahnesi olan bölüm 55 günde tamamlandı. ‘Fetih 1453’ için hazırlanan surlar, çekimlerden sonra yıkıldı. Filmin bütün görsel efektleri ise Meksika ve Amerika’da hazırlandı.

25 BİN FİGÜRAN OYNADI
     17 Şubat’ta, vizyona girecek olan ‘Fetih 1453’; 160 dakikalık bir film oldu. Yapımcılığını Faruk Aksoy ve Ayşe Germen’in üstlendiği projenin fragmanları ise Aralık sonunda sinemalarda gösterilmeye başlanacak. Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest, Recep Akdağ ve Cengiz Coşkun’un başrolleri paylaştığı filmde toplam 25 bin figüran oynadı

Oscar’a Talip Türk Filmleri
     Oscar serüvenine 1964 yılında Metin Erkman’nın Susuz Yaz Filmiyle başlayan Türk Sineması. Bu Seneye kadar hiç aday olamamıştı. Ancak bu seneki dedikodular Oskar’ın 2012’de türk sinemasına uğrayabileceği yönünde. Türkiyeden “en iyi yabancı dilde film” dalında aday gösterilmesi muhtemel filmler belli oldu.Bu Sene Oscar’a talip olan filmlerimiz biraz daha iddalı görünüyor. Özellikle Nuri bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filmi gittiği yerlerden topladığı övgüler sayesinde türk sinema severleri ümitlendiriyor.Türk sinema otoritelerinin yaptığı çağrıyla beraber Oscar’a talip olmak üzere başvuran 7 film:

Selim Demirdelen: Kavşak
Orhan Oğuz: Hayde Bre
Derviş Zaim: Gölgeler ve Suretler
Handan İpekçi: Çınar Ağacı
Nuri Bilge Ceylan:Bir Zamanlar Anadolu’da
Seyfi Teoman:Bizim: Büyük Çaresizliğimiz
Seren Yüce:Çoğunluk

Bu yedi filmden en iyi yabancı dilde film dalında aday başvurusu için bir film önerilmesi bekleniyor..

Savaş Karşıtı Filmler
     Tek bir dünyamız olmasına karşın, tarihe binlerce savaş sığdırdık. Milyonlarca insan hayatlarının en güzel çağında anlamsız savaşlarda yitip gitti. “Ne uğruna?” sorusunun cevabı hala belirsiz. ‘Bir insanın hayatından daha değerli ne olabilir ?’ sorusu yankılanıyor savaşlar bitmedikçe zihinlerde. İşte sizlere bir film seçkisi. Savaşın anlamsızlığı üzere çekilmiş, barışa duyulan özlemi çoğaltan filmlerden sayfalarımaza sığdırabildiklerimiz.

Hayat Güzeldir - La Vita Bella

     Roberto Benigni’den komedi tadında başlayan bir anda izleyiciyi neye uğradığını şaşırtan bu film, II. Dünya Savaşı’na dair çekilmiş en dokunaklı yapımlardan biri olma özelliğini taşıyor. Çok güzel bir hayatı cehenneme çeviren bir savaş, büyük bir aşk ve canı pahasına çocuğunu sakınan, onu oyunlarla koruyan bir baba. Ölüme giderken bile güçlü kalma çabası. Tek bir karenin bile çok şey anlattığı bu filmin zamanında büyük tartışmalara yol açtığını not düşmekte fayda var.

Müfreze / Platoon


     “Savaşın ilk kurbanı masumiyettir.”Kendisi de Vietnam cehennemini yaşamış biri olan Oliver Stone’un yönettiği bu film dört Oscarlık bir başyapıt. Filmde Vietnam Savaşı’nın tüm acımasızlığını, iyi ile kötünün nasıl yer değiştirdiğini bizlere aktaran Chris Taylor karakterinin Oliver Stone’un kendisi olduğu fikrinin de sinema çevrelerinde büyük kabul gördüğünü belirtelim.
 
 


İЗİNDEKİLER
  Hülya Polat; - “Yeni Yıla Yeni Albümle Giriyor”
  B-Fit : Türkiye'nin lider kadın spor merkezi zinciri
  Türkiye'de Kuaförlüğün tarihçesi
  ışıkla yazı yazmak - B. Yavaşçı - H. Delice
  Yeni yıla yeni moda
  Hem sıcak, hem stil sahibi olun!
  Modaya Uygun Bir Makyaj
  Işıltılı Bir Cildin 5 Kuralı
  En yeni ürünler
  Her Kadın Güzel Olabilir.
  Eşler evlilikten ne bekler.
  Podyumların 2012 saç modası.
  Renkli Dört Boyutlu Ultrasonografi
  Aile Birliğinin Korunması
  Nisan Life - Kitap
  Soğuk havalar cildinizi kurutuyorsa
  Arcade - Güzelliğinizi uzman ellere teslim edin.
  Durma! Hayatına Renk Kat
  Modacı Feraye Hocaoğlu - Funda Cansın
  Yeni Annelere Bebek Bakımı İçin Цnemli İpuçları
  Menopoz mu, Hormon Tedavisi mi?
  2023 Türkiye'sini resmet, 10 Bin Tl kazan!
  Nisan Life - Kitap
  Nisan Life - İlginç Eşyalar
  Salon Princess Ьmraniye
  Kışın Keyfini Yaşamak
  Dans Keyfi için karar verdiyseniz.
  Юeker Gibi Юampuanlar Saç Dökülmesine Karşı!
  Her Derde Deva Kış Sebzeleri
  Dünya Tüketicisinin Зevre Bilinci Artıyor.
  Nisan Life - Sinema
  Kırışıklıklar ve Sarkmalara Meydan Okuyun
Tasarım: USE      
 Her Hakkı Saklıdır ve Nisan Kuaför'e Aittir. © 2012 Nisan Life | Alıntılarda kaynak gösterilmesi rica olunur.