Aktif sayı : 003
..:: Nisan Life ::.. Türkiye'de Kuaförlüğün tarihçesi ve geçirdiği evreler
Türkiye'de Kuaförlüğün tarihçesi ve geçirdiği evreler
 
      Ülkemizde binlerce insanın icra ettiği milyonlarca insannın hizmet aldığı bir meslek grubu kuaförlük peki bu meslek dünyada ne zaman başladı ve ülkemizdeki kuaförlük mesleğinin tarihçesini hiç merak ettinizmi. Biz Merak ettik ve sizler için araştırdık.
   

      Erkek ve kadın vücudunda başı süsleyen saç, yüzyıllar boyunca her devrin zevkine güzellik ve güzelleşme anlayışına göre türlü türlü, biçim biçim kesilmiş, taranmış, toplanmış örülmüş ve kendi renginden başka renklere boyanmıştır. M.Ö.4000 yıllarında Mısır ve Asya’da geçimini bu meslekten sağlayanlar vardı. O zamanlar barbier denilen berberler dolaşarak müşteri bulup tıraş ederlerdi. O tarihteki berberler model olarak güzel esir kızlarını kullanırlardı. Bundan da anlaşılacağı gibi insanlığın orta Asya’dan dünyaya yayıldığı gibi berberliğinde doğu medeniyetinden batıya geçtiği görülmektedir. Bu günkü anlayışla kuaförlük 1789 yılında Fransa’da başlamıştır. 1870 yılında Fransız kuaför Mars’el Grateua ondülasyon yapmaya başladığı zaman salonuna gelen müşterilerin saçları düz idi. Dalga öğrenmek için bir demir maşa yaptırarak dalga tekniğini annesinin saçında öğrenmeye başlamıştır. Bundan sonra cesaretini artırarak daha güzel ondülasyonlar yapmaya başladı. Çok para ve ün kazanarak Paris’te çok büyük kuaför salonu açtı. Mars el 1897 yılında mesleğini milyoner olarak bırakıp sakin bir hayat yaşamak için istirahata çekildi.

Türkiye’de KuaförlüğünTarihçesi ve Geçirdiği Evreler

     Ülkemizde kadın saçı yüzyıllar boyunca makas yüzü görmeden uzatılmış bele ve topuklara kadar inmiştir. 18. yy. ikinci Sultan Mahmut ve Lale Devrinde Türk kadını saç tuvaletinde Avrupa modellerinden örnekler alarak Avrupa kesimi top kâküller salınmış uzun saçlar ense üstünde, başın arkasında, tepesinde topuz yapılmış ve bu topuzlar güzel takılarla süslenmiştir. Kadın berberliğinin İstanbuldan başlayarak Türkiyede yayılması şöyle olmuştur. 1917 yılında Rusyada ihtilalle başlayan savaşın bitmesinden sonra, İstanbul’a kaçıp gelen dört kadın berberinden ikisi beyaz rus Maks ve jorj, diğer ikisinden biri Alman Sezar ve diğeride Fransız Blazi idi. O yıllarda istanbulda kadın berberinin sayısı 10’u geçmiyordu. İstanbulun meşhur kadın berberi Blazinin çırağı olan Marsel, o yıllarda büyük başarı gösterip üne kavuştu. Ekmeğin okkasının on kuruş olduğu o zaman Marsel’in günlük kazancının 450 lira olduğu tahmin ediliyordu. Marsel’in istiklal caddesindeki dükkanında 30 kişilik personel çalışırdı.1930-40-50 yılları arasında İstanbulda kadın berberi olarak çalışan gayri Müslim sanatkarlardan bazıları şunlardı: Onnik, Edmon, Ferdinant, Marsel, Mina, Jorji ve Nino kardeşler İspiro, Viktor, Jül Halama, Hanri Kasar, Vili ve diğerleri. Vili daha sonra Müslüman olup Veli Acar ismini almıştır.

     1929 yılında Ankara ya ilk gelen kadın berberi Petro Vasiliç idi. Petro daha sonra Türk vatandaşı olarak Şükrü Moray adını almıştır. Ankarada Şükrü Moraydan başka kadın berberi olarak Hakkı Gürkan, Mustafa Süsler, Celal Çınar, Fikri Erbaş ve diğerleri, İzmirde ise Şükrü Akan, Hasan Vardar, Yaşar Vicdanlı ve Bedri Öztoprak ile daha birçok ustaların verdiği hizmetlerle 60 yıldan bu yana Türkiyede kuaförlük sanatı bugünkü seviyesine ulaşmıştır.
 
 
 


İЗİNDEKİLER
  Hülya Polat; - “Yeni Yıla Yeni Albümle Giriyor”
  B-Fit : Türkiye'nin lider kadın spor merkezi zinciri
  Türkiye'de Kuaförlüğün tarihçesi
  ışıkla yazı yazmak - B. Yavaşçı - H. Delice
  Yeni yıla yeni moda
  Hem sıcak, hem stil sahibi olun!
  Modaya Uygun Bir Makyaj
  Işıltılı Bir Cildin 5 Kuralı
  En yeni ürünler
  Her Kadın Güzel Olabilir.
  Eşler evlilikten ne bekler.
  Podyumların 2012 saç modası.
  Renkli Dört Boyutlu Ultrasonografi
  Aile Birliğinin Korunması
  Nisan Life - Kitap
  Soğuk havalar cildinizi kurutuyorsa
  Arcade - Güzelliğinizi uzman ellere teslim edin.
  Durma! Hayatına Renk Kat
  Modacı Feraye Hocaoğlu - Funda Cansın
  Yeni Annelere Bebek Bakımı İçin Цnemli İpuçları
  Menopoz mu, Hormon Tedavisi mi?
  2023 Türkiye'sini resmet, 10 Bin Tl kazan!
  Nisan Life - Kitap
  Nisan Life - İlginç Eşyalar
  Salon Princess Ьmraniye
  Kışın Keyfini Yaşamak
  Dans Keyfi için karar verdiyseniz.
  Юeker Gibi Юampuanlar Saç Dökülmesine Karşı!
  Her Derde Deva Kış Sebzeleri
  Dünya Tüketicisinin Зevre Bilinci Artıyor.
  Nisan Life - Sinema
  Kırışıklıklar ve Sarkmalara Meydan Okuyun
Tasarım: USE      
 Her Hakkı Saklıdır ve Nisan Kuaför'e Aittir. © 2012 Nisan Life | Alıntılarda kaynak gösterilmesi rica olunur.